Korekcja nosa

Korekcją nosa najczęściej zainteresowane są osoby niezadowolone z kształtu nosa. Zabieg dotyczy części chrzęstnej nosa, tworzącej czubek i skrzydełka. Pozwala na zmianę kształtu m.in. czubka nosa i wymodelowanie tej części. Operacja może być wykonana w znieczuleniu miejscowym, wtedy też przebieg pooperacyjny jest lżejszy i krótszy. W zależności od zakresu zabiegu i oczekiwanego efektu, dr Witwicki dobiera odpowiednią metodę operacyjną.

Wskazania:

  • nierówne skrzydełka nosa
  • zbyt duży nos
  • szeroki, duży czubek nosa

Przed operacją:

Niezbędna jest konsultacja, podczas której pacjent/-ka jest informowany/-a o koniecznych cięciach, bliznach a także o przewidywanym efekcie. Powinien/-na na konsultację zgłosić się ze zdjęciem profilowym oraz en face celem ustalenia planowanego kształtu nosa.

Badania – do znieczulenia ogólnego (kliknij TUTAJ)
Badania – do znieczulenia miejscowego - grupa krwi, morfologia, układ krzepnięcia

Ogólne zalecenia żywieniowe dietetyka przed zabiegiem:

W celu lepszego przygotowania do zabiegu warto zastosować się również do zaleceń żywieniowych. Dieta przed zabiegiem nie może być restrykcyjna, gdyż niedobór białka utrudnia gojenie się ran pooperacyjnych. Warto jednak wprowadzić pewne modyfikacje. Dieta powinna być lekkostrawna, a produkty tłuste i wzdymające powinny być wyeliminowane. Należy zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu. Warto zwrócić uwagę na preparaty, które mogą powodować nadmierne krwawienie np. preparaty z witaminą E, ginkofar oraz leki zawierające kwas acetylosalicylowy (aspiryna i jej pochodne).  Także chili, cayenne, czosnek, imbir, szafran, cebula, seler i chrzan mogą zwiększać ryzyko krwawienia.

Rodzaj znieczulenia:

Miejscowe lub ogólne (w zależności od preferencji pacjenta).

Czas trwania operacji:

Ok. 1 – 1,5 godziny.

Przebieg operacji:

Wykonujemy korekcję części chrzęstnej, przy zastosowaniu cięć wewnątrz lub zewnątrznosowych.

Zalecenia pooperacyjne:

Usunięcie tamponady następuje w pierwszej dobie. Gips usuwany jest z reguły po 7 dniach. Rekomenduję nawilżanie i stosowanie kropel aż do ustąpienia obrzęku śluzówki. Powrót do pracy możliwy po zdjęciu gipsu. Przez pierwsze 4 miesiące nie powinno nagrzewać/opalać nosa ze względu na możliwość powstania obrzęku.

Czas rekonwalescencji:

Efekt ostateczny widoczny po 4-6 miesiącach.

Ogólne zalecenia żywieniowe dietetyka po zabiegu:

Dieta po operacji jest niezwykle istotna, a jej odpowiednie zbilansowanie zapewnia  podaż składników niezbędnych do prawidłowego gojenia ran. Potrawy powinny być tak przygotowane, aby były lekkostrawne, a składniki odżywcze dobrze przyswajalne.  Codzienny jadłospis musi uwzględniać produkty będące źródłem pełnowartościowego białka. Również cynk, żelazo i witaminy odgrywają istotną rolę w procesie rekonwalescencji i należy zwrócić uwagę na ich odpowiednią podaż w diecie.  Spożycie produktów bogatych w błonnik zapobiega zaparciom, które mogą pojawić się po operacji. Należy unikać także produktów takich jak: czekolada, herbata, kawa, słodycze, dania mączne, ponieważ spowalniają motorykę jelit. Chcesz dowiedzieć się więcej? Jesteś zainteresowana/-y ułożeniem indywidualnego planu żywieniowego? Zapoznaj się z ofertą naszego dietetyka - kliknij TUTAJ

Powrót do listy Galeria zdjęć