Plastyka brzucha lub mini abdominoplastyka – który zabieg wybrać?

16-05-2022

Zdarza się, że po ciąży lub po dużej redukcji wagi pozostaje w okolicy brzucha nadmiar luźnej skóry. Rozwiązaniem na ten problem będzie zastosowanie zabiegu chirurgicznego, który pozwoli skutecznie pozbyć się naddatków skóry. Plastyka brzucha lub mini abdominoplastyka to propozycja dla osób, które borykają się z nadmiarem luźnej skóry brzucha. Czym charakteryzują się te zabiegi? 

Luźna skóra na brzuchu – jak powstaje?

Kiedy zaczynamy się odchudzać, marzymy o pięknym, zgrabnym i szczupłym ciele. Wielu pacjentów z sukcesami gubi duże ilości kilogramów. Niestety na drodze do pełnej satysfakcji z procesu odchudzania czasem staje nadmiar luźnej skóry na brzuchu. Dlaczego tak się dzieje? Tracąc nadprogramowe kilogramy, skóra często „nie nadąża” z obkurczeniem się (lub nie ma takiej możliwości), włókna kolagenowe nie są w stanie w tak znaczący sposób wrócić do dawnej postaci, gdy redukcja tkanki tłuszczowej jest znaczna. Obwisły brzuch po odchudzaniu to niestety często spotykana sytuacja, gdy stracimy zbyt wiele kilogramów w krótkim czasie. Co więcej, wraz z upływem lat zdolność do regeneracji skóry się zmniejsza, dlatego osoby w średnim wieku mają jeszcze większy problem z powrotem do dawnego wyglądu. Z drugiej strony kobiety po przebytej ciąży również często skarżą się na nadmiar luźnej skóry na brzuchu. Tu sytuacja wygląda podobnie. Nagłe, szybkie przybieranie na wadze i rozciąganie mięśni oraz skóry na brzuchu, sprawia że przestaje być on jędrny i elastyczny. Po porodzie skóra ulega zwiotczeniu, a sam brzuch nie wraca do stanu sprzed ciąży.  

Jak pozbyć się obwisłego brzucha po odchudzaniu lub ciąży?

Rozwiązaniem na nadmiar skóry na brzuchu będzie plastyka brzucha lub mini abdominoplastyka. Który zabieg będzie właściwy w twoim przypadku? Zakres operacji ustalany jest podczas konsultacji z lekarzem. Wszystko zależy od wskazań, mi.in. od tego, gdzie zlokalizowany jest naddatek skóry do usunięcia i czy występuje rozejście mięśni, przepukliny. Plastyka brzucha będzie właściwa w sytuacji, gdy obwisłości skóry są znaczne (z możliwością wykonania również liposukcji), natomiast mini abdominoplastyka obejmuje dolną część brzucha (poniżej pępka). 

Na czym polega plastyka brzucha

Plastyka brzucha to operacja polegająca na usunięciu nadmiaru tkanek znajdujących się w tej okolicy. Jest to operacja inwazyjna, odbywająca się w znieczuleniu ogólnym. Czasami może obejmować również odessanie nadmiarów tkanki tłuszczowej lub wzmocnienie kresy białej u kobiet po ciąży. Podczas zabiegu chirurg wykonuje cięcie w okolicy nadłonowej i wokół pępka, odseparowuje płat skórno-tłuszczowy i usuwa nadmiar wiotkiej skóry. Jeśli trzeba, wykonuje także zszycie mięśni, które mogą wymagać wzmocnienia. Po przeprowadzeniu korekcji zszywa powłoki brzuszne. W miejscu wykonania zabiegu pozostaje rozległa blizna, jednak łatwa do ukrycia pod linią bielizny oraz blizna wokół pępka. W efekcie zabiegu skóra na brzuchu staje się napięta, a sam brzuch wygląda szczuplej i bardziej płasko, a nieestetyczna fałda skóry zostaje usunięta. 

Na czym polega mini abdominoplastyka?

Jest to zabieg mniej rozległy. Przy mini abdominoplastyce, czyli plastyce dolnej części brzucha, pępek nie jest oddzielany, natomiast cięcie wykonuje się tuż nad linią włosów łonowych. Operacja ta trwa krócej niż w przypadku klasycznej plastyki brzucha, może być nawet wykonana w znieczuleniu miejscowym. Przeznaczona jest dla osób, u których występuje wiotkość skóry w dolnej części brzucha. Jakie są efekty mini abdominoplastyki? Płaski brzuch, poprawa wyglądu skóry oraz jej napięcie. 

Dlaczego warto?

Plastyka brzucha lub mini abdominoplastyka to zabiegi, które potrafią dawać spektakularne efekty wyszczuplenia i modelowania. Są to rezultaty, których pacjent nie byłby w stanie uzyskać za pomocą diety lub ćwiczeń. Tego typu operacje wpływają nie tylko na ogólną poprawę sylwetki czy elastyczność skóry, ale również pozytywnie działają na samoocenę. Po zabiegu pacjenci mogą w pełni cieszyć się z efektów wyszczuplenia na długo.