Plastyka brzucha (abdominoplastyka)

Na zabieg plastyki brzucha (abdominoplastyki) często decydują się kobiety po ciąży lub pacjenci po znacznej utracie wagi. Zabieg polega m.in. na usunięciu nadmiaru obwisłej skóry, a przy zastosowaniu jednoczesnej liposukcji, także redukcji ilości tkanki tłuszczowej zlokalizowanej w okolicy brzucha. Plastyka brzucha jest operacją bardziej inwazyjną niż liposukcja, ale pozwala za to na znacznie lepsze napięcie obwisłej skóry.

Dr Witwicki o plastyce brzucha:

Przed operacją:

Przed przystąpieniem do zabiegu plastyki brzucha niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, podczas której pacjent/-ka jest informowany/-a o koniecznych cięciach, bliznach a także o przewidywanym efekcie. Lekarz ocenia czy nie ma przepuklin w obrębie powłok brzusznych. Po operacji najczęściej zostaje jedynie blizna pozioma w okolicy nadłonowej oraz zawsze blizna wokół pępka. Niekiedy istnieje konieczność pozostawienia blizny pionowej.

Przed samym zabiegiem plastyki brzucha należy wykonać szereg badań.
Proszę pamiętać o EKG (pacjentki powyżej 40 r. życia).

Pacjent/-ka konsultuje się również z anestezjologiem, aby uzgodnić szczegóły znieczulenia i zwiększyć jego bezpieczeństwo.

Ogólne zalecenia żywieniowe dietetyka przed zabiegiem:

W celu lepszego przygotowania do zabiegu warto zastosować się również do zaleceń żywieniowych. Dieta przed zabiegiem nie może być restrykcyjna, gdyż niedobór białka utrudnia gojenie się ran pooperacyjnych. Warto jednak wprowadzić pewne modyfikacje. Dieta powinna być lekkostrawna, a produkty tłuste i wzdymające powinny być wyeliminowane. Należy zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu. Warto zwrócić uwagę na preparaty, które mogą powodować nadmierne krwawienie np. preparaty z witaminą E, ginkofar oraz leki zawierające kwas acetylosalicylowy (aspiryna i jej pochodne).  Także chili, cayenne, czosnek, imbir, szafran, cebula, seler i chrzan mogą zwiększać ryzyko krwawienia.

Rodzaj znieczulenia:

Ogólne.

Czas trwania operacji:

2-3 godziny.

Przebieg operacji:

Przystępując do zabiegu plastyki brzucha wykonuje się cięcie w okolicy nadłonowej i wokół pępka, odpreparowuje płat skórno-tłuszczowy od powięzi, w razie potrzeby wykonuje zdwojenie powięzi, usuwa nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej z dolnej partii brzucha. Stosuje się kontrolę krwawienia. Zakłada szwy podskórne i stosuje szycie warstwowe. Operacja może być poprzedzona liposukcją powłok brzusznych.

Przykładowy efekt operacji (przed/po - więcej zdjęć w galerii): 

Zalecenia pooperacyjne:

Przez pierwszy tydzień sugeruje się powolne uruchamianie się i przechodzenie z pozycji zgiętej do pozycji wyprostowanej. Rekomendowane noszenie pasa elastycznego przyspieszającego gojenie i zmniejszającego możliwość zbierania się płynów pod odwarstwionym płatem skórno-tłuszczowym. Należy stosować postępowanie przeciwzakrzepowe przez pierwsze 7-10 dni. Powrót do pracy możliwy jest najczęściej po 2 tygodniach. W klinice bezpośrednio po operacji trzeba pozostać na 2 doby. Na blizny wskazana karboksyterapia (żeby przeczytać o tym zabiegu kliknij TUTAJ) w celu poprawienia gojenia. Wskazane także stosowanie maści na blizny.

Pełna lista zaleceń do wydrukowania znajduje się TUTAJ

Czas rekonwalescencji:

Efekt ostateczny widoczny po ok. 4 – 6 miesiącach.

Ogólne zalecenia żywieniowe dietetyka po zabiegu:

Dieta po operacji jest niezwykle istotna, a jej odpowiednie zbilansowanie zapewnia  podaż składników niezbędnych do prawidłowego gojenia ran. Potrawy powinny być tak przygotowane, aby były lekkostrawne, a składniki odżywcze dobrze przyswajalne.  Codzienny jadłospis musi uwzględniać produkty będące źródłem pełnowartościowego białka. Również cynk, żelazo i witaminy odgrywają istotną rolę w procesie rekonwalescencji i należy zwrócić uwagę na ich odpowiednią podaż w diecie.  Spożycie produktów bogatych w błonnik zapobiega zaparciom, które mogą pojawić się po operacji. Należy unikać także produktów takich jak: czekolada, herbata, kawa, słodycze, dania mączne, ponieważ spowalniają motorykę jelit. Chcesz dowiedzieć się więcej? Jesteś zainteresowana ułożeniem indywidualnego planu żywieniowego? Zapoznaj się z ofertą naszego dietetyka - kliknij TUTAJ 

Zobacz też

Blog DR WITWICKI - Przeczytaj artykuł >> Liposukcja czy plastyka brzucha?

Chcesz uzyskać więcej informacji na temat zabiegu plastyki brzucha lub umówić się na konsultację?
Porozmawiaj ze specjalistą podczas osobistej wizyty. Telefoniczna rezerwacja wizyt pod nr tel. 728 840 465 . Możliwe także rezerwacje online za pośrednictwem portalu znanylekarz.pl (pojedyncze poranne terminy) tutaj >> http://bit.ly/RezerwacjaWizyt Jeśli nie ma wolnych terminów online, warto skontaktować się z nami telefonicznie. Zapraszamy. Dr n. med. Tadeusz Witwicki, Klinika ONE CLINIC, ul. Przy Bażantarni 8B lok. U3 (Kabaty), 02-793 Warszawa 

Powrót do listy Galeria zdjęć