Przepuklina to uwypuklenie otrzewnej (błony otaczającej narządy jamy brzusznej) w postaci „worka” widocznego w powłokach brzucha. Powstają w miejscach gdzie inne tkanki (mięśnie, powięź) są zbyt wiotkie, aby utrzymać narządy wewnętrzne, przede wszystkim jelita, na swoim miejscu w jamie brzusznej. Takie miejsca to blizny pooperacyjne (przepukliny pooperacyjne) bądź miejsca gdzie jest fizjologicznie mniej tkanek w ścianie brzucha (pępek – przepuklina pachwinowa; pachwina – przepukliny pachwinowe i udowe).
Leczenie przepukliny brzusznej
Leczenie przepuklin jest wyłącznie operacyjne – pas przepuklinowy może być rozwiązaniem doraźnym. Operacja najczęściej polega na wzmocnieniu powłok brzucha poprzez wszycie siatki z tworzywa sztucznego wokół której wytwarza się wzmacniająca tkanka włóknista. Jest to metoda beznapięciowa znacznie zmniejszająca ból w okresie pooperacyjnym.
Czym się wyróżniamy?
- bardzo doświadczony zespół chirurgiczny
- bezpieczeństwo dzięki współpracy z dobrym zespołem anestezjologów
- skuteczne metody operacyjne
- nowoczesny sprzęt i zaplecze operacyjne/pooperacyjne
- szybkie terminy konsultacyjne i zabiegowe
Jak wygląda proces zabiegowy przy leczeniu przepukliny brzusznej?
Przed operacją przepukliny:
Przed operacją konieczna jest konsultacja chirurga i anestezjologa w trakcie której ustala się rodzaj i termin zabiegu oraz zleca wykonanie koniecznych badań przed zabiegiem operacyjnym a także ustala się rodzaj znieczulenia.
Rodzaj znieczulenia:
Ogólne lub dolędźwiowe.
Pobyt w Gabinecie:
1 doba
Zalecenia pooperacyjne:
Szwy skórne zdejmuje się po 10-14 dniach. Przez 3 miesiące po operacji należy unikać wszelkich sytuacji powodujących wzmożone napięcie mięśni brzucha aby siatka prawidłowo się wgoiła. Te sytuacje to przede wszystkim wysiłek fizyczny, ale także silny kaszel i uporczywe zaparcia.
Zabiegi wykonywane są przez dr n. med. Andrzeja Cichockiego
Specjalista chirurg onkolog, chirurg naczyniowy
Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie z roku 1977.
Wieloletni pracownik Akademii Medycznej w Warszawie. Od roku 1994 pracuje w Centrum Onkologii w Warszawie gdzie był min. kierownikiem bloku operacyjnego i Naczelnym Chirurgiem Centrum. Od roku 2004 jest kierownikiem Oddziału Chirurgii Kliniki Onkologicznej Centrum Onkologii w szpitalu przy ul. Wawelskiej. Mimo, że od ponad 20 lat zajmuje się głównie onkologią, to doktoryzował się w zakresie chirurgii naczyniowej (transplantacja zastawek żylnych w przewlekłej niewydolności żylnej). Od wielu lat poza onkologią zajmuje się leczeniem żylaków, obliteracją „pajączków”. Jest specjalistą chirurgii ogólnej i onkologicznej. Był stypendystą British Council w klinikach chirurgii naczyniowej i endokrynologicznej w Newcastle i w Bristol w Wielkiej Brytanii. Poza operacjami w zakresie chirurgii onkologicznej i endokrynologicznej (nowotwory układu pokarmowego, nadnerczy, tarczycy, przytarczyc) wykonuje operacje przepuklin, żylaków, proktologiczne.