Przeszczep tłuszczu (lipotransfer)

Wraz z wiekiem czy też w następstwie chorób/wypadków, niektórym miejscom ciała lub twarzy może brakować objętości i kształtu. Doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku jest przeszczep tłuszczu (tzw. lipotransfer) lub wypełnianie tłuszczem (lipofilling) z wykorzystaniem różnych metod - np. metody Puregraft. Sam lipotransfer bowiem wiąże się zwykle z ok. 30-40 % utratą objętości przeszczepianej tkanki tłuszczowej we wczesnym okresie pooperacyjnym. Wykorzystanie systemów przetwarzania tkanki tłuszczowej (tj. Puregraft i inne) pozwala na większą przewidywalność i trwałość efektu.

Zobacz też: powiększanie piersi - lipotransfer w piersi

Przed operacją:


Przed przeszczepem tłuszczu niezbędna jest konsultacja, podczas której pacjent/-ka przedstawia swoje oczekiwania. Jeśli kwalifikuje się do zabiegu, omawia się także skąd będzie pobranie tkanki tłuszczowej (konieczne są zatem jej nadmiary).Ważne jest, aby pacjent posiadał depozyty tłuszczowe, skąd tkankę tłuszczową można pobrać do przeszczepu. Przed samą operacją należy wykonać szereg badań – do znieczulenia dożylnego.
Proszę pamiętać o EKG (pacjenci powyżej 40 r. życia) oraz o USG piersi (w przypadku przeszczepu tłuszczu w piersi), które jest niezbędne do wykonania tego zabiegu.


Rodzaj znieczulenia:


Miejscowe lub dożylne.


Czas trwania operacji:


Ok. 2 – 3 godzin  


Przebieg operacji:


W celu wykonania przeszczepu tłuszczu pobiera się tkankę tłuszczową z ustalonego miejsca, przygotowuje ją do przeszczepu za pomocą systemu Puregraft lub innego (zależnie od potrzeb). Następnie implantuje się tłuszcz w wybraną część ciała. W związku z tym, że ok. 30-40 % przeszczepionej tkanki tłuszczowej zanika, wykonujemy nadkorekcję, czyli celowe, nadmierne zwiększenie objętośći. Objętość ta zmniejsza się po okresie 4-6 tygodni.


Zalecenia pooperacyjne:


Po przeszczepie tłuszczu zaleca się noszenie ubranka uciskowego w miejscu pobrania tkanki tłuszczowej bez przerwy przez okres tygodnia i jak najczęściej przez okres miesiąca. Pierwsza kąpiel w miejscu operowanym możliwa 2 dni po zakończeniu wycieku z ranek po pobraniu tłuszczu. Najczęściej jest to 4. lub 5. doba po zabiegu.
Dodatkowo zalecane są masaże okolicy po pobraniu tłuszczu (rozpocząć można najwcześniej od 7.-10. doby). Należy zastosować co najmniej 10 masaży (endermologia) przez 5-6 tygodni (1-2 masaże/tydzień maximum). Równolegle zaleca się także karboksyterapię, która poprawi ukrwienie i metabolizm skóry.


Endermologia - LPG Limpomassage (wspomaga rekonwalescencję po zabiegach liposukcji) - więcej na ten temat TUTAJ (proszę kliknąć).

Siniaki po przeszczepie tłuszczu, w miejscu podania, mogą utrzymywać się ok. 2-3 tygodni. Absolutnie nie należy masować, gnieść, ani uciskać miejsca operowanego (tj. tego, w które przeszczepiono tłuszcz). Można stosować maść Arcalen przyspieszającą wchłanianie siniaków i/lub kosmeceutyki firmy Cebelia wspomagające gojenie - redukujące obrzęki i zasinienia.

Pełna lista zaleceń do wydrukowania znajduje się TUTAJ (proszę kliknąć).


Czas rekonwalescencji:


Ostateczny wynik po zabiegu przeszczepu tłuszczu widoczny jest po 3 miesiącach.

Masz pytania dotyczące lipofillingu - obejrzyj poniższe materiały
- być może uda się rozwiać Twoje wątpliwości

Przeszczep tłuszczu, Dr n. med. Tadeusz Witwicki, Klinika ONE CLINIC, ul. Przy Bażantarni 8B lok. U3 (Kabaty), 02-793 Warszawa. Telefoniczna rezerwacja wizyt pod nr tel. 728 840 465 . Możliwe także rezerwacje online za pośrednictwem portalu znanylekarz.pl (pojedyncze poranne terminy) tutaj >> http://bit.ly/RezerwacjaWizyt Jeśli nie ma wolnych terminów online, warto skontaktować się z nami telefonicznie. Zapraszamy. 

Powrót do listy Galeria zdjęć