Plastyka uszu dla dorosłych lub dzieci – zabieg, który zmienia wiele!

16-05-2022

Kształt i położenie uszu ma wielki wpływ na ogólny wygląd twarzy. Zbyt duże, odstające uszy potrafią zaburzyć harmonijny wygląd oraz niekiedy być źródłem kompleksów. Plastyce uszu najczęściej poddają się osoby dorosłe, ale jest to również procedura, którą mogą przechodzić dzieci. Korekcja uszu to zabieg, który zmienia wiele! Zobacz, jakimi metodami poradzić sobie z m.in. z odstającymi uszami!

Gdy fryzura nie wystarcza…

Uszy w dużej mierze definiują wygląd, ogólny odbiór twarzy. Gdy są odstające lub zbyt duże, naturalnym sposobem na ich zamaskowanie będzie zasłonięcie fryzurą. Kiedy jednak nie chcesz dłużej zakrywać ich pod włosami, rozwiązaniem będzie plastyka uszu. Tak naprawdę operacji tej mogą poddać się już dzieci. Plastyka uszu to jeden z nielicznych zabiegów, który może być wykonywany nawet u małoletnich pacjentów. Kiedy odbiegające od normy estetycznej uszy stają się źródłem niedogodności lub przykrych uwag ze strony rówieśników i gdy dziecko samo zgłasza fakt, iż wygląd uszu stanowi dla niego problem, można to traktować jako gotowość do przejścia zabiegu.  
U młodych osób problem  z estetycznym wyglądem uszu może tak naprawdę rzutować na samoocenę, być powodem powstawania większych kompleksów, które nieprzepracowane mogą ciągnąć się latami za daną osobą.  Dlatego warto zwracać uwagę, jeśli nawet dzieci zgłaszają problem z wyglądem swoich uszu. 

Plastyka odstających uszu

Korekcja uszu nie jest zabiegiem bardzo inwazyjnym, nie pozostawia widocznych blizn. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa maksymalnie do 1,5 h. W przypadku pacjentów małoletnich na sali operacyjnej może być obecny rodzic. Plastyka uszu polega na korekcji małżowin usznych, tak aby nie odbiegały one od normy. Podczas operacji lekarz usuwa nadmiar skóry na tylnej części małżowiny, dokonuje odpowiednich nacięć i wycięć w obrębie chrząstki małżowiny oraz zakłada szwy modelujące kształt ucha. Po zabiegu zakładany jest opatrunek, nocą należy nosić specjalną opaskę na uszy. W czasie rekonwalescencji trzeba również uważać na uszy – ostrożnie zakładać ubrania, które przeciąga się przez głowę (aby nie szarpnąć i nie uszkodzić ucha – najlepiej stosować w pierwszym okresie pooperacyjnym ubrania rozpinane), należy również unikać sportów, które mogą uszkodzić operowany obszar (np. gry kontaktowe, siatkówka i inne z wykorzystaniem piłki). Finalny efekt zabiegu widoczny jest po 6 tygodniach. Po operacji uszy będą znajdowały się bliżej głowy, po zmniejszeniu kąta małżowinowo-czaszkowego nie będą tak znacząco odstawać. 

Korekta uszu nićmi Aptos

W zależności od przypadku, lekarz może również zalecić korekcję odstających uszu za pomocą nici Aptos. Jest to zabieg, który nie pozostawia blizn, daje doskonałe i widoczne efekty. To procedura mniej inwazyjna od klasycznej operacji, nie wykonuje się przy niej cięć skalpelem, wymaga zwykle krótszej rekonwalescencji. Podczas zabiegu lekarz wykorzystuje nici Aptos, aby zmniejszyć kąt przylegania uszu do głowy lub nadać małżowinom nowy kształt. Korektę uszu wykonuje się nićmi stałymi, polipropylenowymi, które wprowadza się zwykle poprzez 3 punkty wkłucia. Po zabiegu należy nosić specjalną opaskę uciskową, należy ją także nosić podczas snu. 

Dlaczego warto?

Plastyka uszu lub korekcja nićmi Aptos to zabiegi, które potrafią skutecznie odmienić wygląd. Procedury te są przeznaczone dla dorosłych, jak i dla małoletnich pacjentów – nawet dzieci od 7. roku życia. Czasem, dzięki niewielkiej korekcji możemy uzyskać doskonałe efekty poprawy wyglądu uszu, a przez to także całej twarzy. Co więcej, korekcje uszu to grupa zabiegów, która oprócz efektów wizualnych, pozytywnie wpływa także na  poprawę pewności siebie i samoakceptację.