Ginekomastia
Dla wielu mężczyzn przerost gruczołu piersiowego czy tłuszczowy przerost męskiej piersi to duży problem. Zabieg ginekomastii pozwala rozwiązać go raz na zawsze i odzyskać płaską, kształtną klatkę piersiową.
Wskazania:
- Przerost gruczołu piersiowego lub tłuszczowy przerost męskiej piersi.
Przed operacją:
Należy zrobić USG piersi. Ponadto u młodych osób wskazana konsultacja endokrynologiczna. Następnie niezbędna jest konsultacja z chirurgiem plastykiem, podczas której lekarz specjalista odpowiada na wszystkie nurtujące pacjenta pytania, omawia szczegóły zabiegu. Należy wykonać szereg badań w tym wspomniane już USG piersi i EKG (dla pacjentów powyżej 40 r. życia). Ponadto przez min. 10 dni przed zabiegiem nie można przyjmować środków rozrzedzających krew (np. aspiryna).
Ogólne zalecenia żywieniowe dietetyka przed zabiegiem:
W celu lepszego przygotowania do zabiegu warto zastosować się również do zaleceń żywieniowych. Dieta przed zabiegiem nie może być restrykcyjna, gdyż niedobór białka utrudnia gojenie się ran pooperacyjnych. Warto jednak wprowadzić pewne modyfikacje. Dieta powinna być lekkostrawna, a produkty tłuste i wzdymające powinny być wyeliminowane. Należy zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu. Warto zwrócić uwagę na preparaty, które mogą powodować nadmierne krwawienie np. preparaty z witaminą E, ginkofar oraz leki zawierające kwas acetylosalicylowy (aspiryna i jej pochodne). Także chili, cayenne, czosnek, imbir, szafran, cebula, seler i chrzan mogą zwiększać ryzyko krwawienia.
Rodzaj znieczulenia:
Ogólne.
Czas trwania operacji:
Ok. 60 – 90 min.
Przebieg operacji:
Z cięcia pod otoczką, mniej lub bardziej rozszerzonego, w zależności od wielkości piersi, po wykonaniu liposukcji usuwa się pozostały gruczoł piersiowy lub w przypadku jego braku, wykonuje się jedynie liposukcję. Na koniec następuje założenie szwów najczęściej rozpuszczalnych, samowchłaniających się.
Pobyt w klinice:
1 doba.
Zalecenia pooperacyjne/powikłania:
Usunięcie drenów ma miejsce najczęściej dnia następnego (czasem później). Noszenie ubranka uciskowego przez okres ok. 3- 4 tygodni. Możliwość zbierania się płynu w jamie pooperacyjnej. Może być utrata czucia na otoczce-brodawce i możliwość wciągnięcia otoczki lub drobnych nierówności związanych z usunięciem gruczołu. Zalecane stosowanie maści na blizny.
Czas rekonwalescencji:
Efekt widoczny jest z reguły po miesiącu.
Efekty przed/po:
Ogólne zalecenia żywieniowe dietetyka po zabiegu:
Dieta po operacji jest niezwykle istotna, a jej odpowiednie zbilansowanie zapewnia podaż składników niezbędnych do prawidłowego gojenia ran. Potrawy powinny być tak przygotowane, aby były lekkostrawne, a składniki odżywcze dobrze przyswajalne. Codzienny jadłospis musi uwzględniać produkty będące źródłem pełnowartościowego białka. Również cynk, żelazo i witaminy odgrywają istotną rolę w procesie rekonwalescencji i należy zwrócić uwagę na ich odpowiednią podaż w diecie. Spożycie produktów bogatych w błonnik zapobiega zaparciom, które mogą pojawić się po operacji. Należy unikać także produktów takich jak: czekolada, herbata, kawa, słodycze, dania mączne, ponieważ spowalniają motorykę jelit.
Umów się na wizytę:
– znanylekarz.pl – http://bit.ly/RezerwacjaWizyt
– telefonicznie – tel. 728 840 465
– osobiście – Klinika Dr Witwicki, ul. Francuska 42, 03-906 Warszawa (Saska Kępa)