Flebologia: pajączki, żylaki

Źylaki i pajączki to częsta dolegliwość wielu ludzi, niezaleźnie od płci. Flebolog to specjalista który zaproponować może Państwu szereg metod pozwalających na bezpieczne rozwiązanie tego uciążliwego problemu.

Flebolog dr n. med. Andrzej Cichocki

Współpracujemy z dr n. med. Andrzej Cichockim, chirurgiem naczyniowym z wieloletnim doświadczeniem. Dysponujemy również nowoczesnym sprzętem (laser nordlys by Ellipse), w czego efekcie proponować możemy rozwiązania na każdym etapie postępowania choroby, mając pewność co do ich skuteczności.

Żylaki kończyn dolnych

flebolog warszawa

Flebologia to dział medycyny zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Jedną z chorób są żylaki. Żylaki kończyn dolnych to częsta dolegliwość u wielu ludzi. Część chorych, mimo profilaktyki i leczenia farmakologicznego, wymaga jednak leczenia operacyjnego. Jeśli żylaki są małe i ograniczone do niewielkich żył mogą być zamknięte przez nastrzyknięcie środkiem obliterującym (skleroterapia) albo poprzez miejscowe wycięcie przez mikronacięcia w znieczuleniu miejscowym (miniflebektomia). W przypadku dużych żył flebolog najprawdopodobniej doradzi przeprowadzenie zabiegu, najczęściej konieczne jest wtedy usunięcie żyły odpiszczelowej (dużej żyły powierzchownego układu żylnego). W trakcie operacji flebolog wykonuje 2 małe cięcia w pachwinie i na stopie oraz mikronacięcia nad żylakami (te nie wymagają zakładania szwów) Tego typu zabieg z zakresu flebologii wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub dolędźwiowym. Pobyt w klinice jest jednodniowy.

Przed operacją:

Przed skleroterapią lub operacją konieczne jest wykonanie badania USG układu żylnego (echo-Doppler) w celu dokładnej diagnozy i zaplanowania rodzaju zabiegu przez flebologa. Konieczna jest konsultacja operatora
i anestezjologa, w trakcie której ustala się rodzaj i termin zabiegu u flebologa oraz zleca wykonanie koniecznych badań przed operacją, a także ustala się rodzaj znieczulenia.

Teleangiektazje („pajączki”)

Teleangiektazje, popularnie określane jako „pajączki” czy pękające naczynka to po prostu małe żylaki. Są często pierwszym zwiastunem większych żylaków, które mogą ujawnić się w przyszłości albo towarzyszą widocznym już żylakom. Najważniejszą zasadą którą przestrzega flebolog jest dokładna diagnostyka układu żylnego przed leczeniem (echo-doppler) gdyż większe żylaki z reguły „zasilają” te mniejsze, dlatego powinny być usunięte w pierwszej kolejności. Małe teleangiektazje można zamknąć laserem, nieco większe wymagają skleroterapii. Obydwa zabiegi wykonuje się bez znieczulenia gdyż są praktycznie bezbolesne. Po zabiegu powinno się nosić przeciwżylakowe tekstylia (pończochy, rajstopy) przez kilkanaście dni. W pierwszej dobie po zabiegu skleroterapii nogę się bandażuje. Efekt zarówno leczenia laserem jak i skleroterapii jest widoczny po kilku tygodniach. Najczęściej jeden zabieg nie wystarcza do pełnej likwidacji teleangiektazji, zwłaszcza jeśli są bardzo rozległe.


Zabiegi wykonuje flebolog dr n. med. Andrzej Cichocki

Specjalista chirurg onkolog, chirurg naczyniowy, flebolog.

Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie z roku 1977.

Wieloletni pracownik Akademii Medycznej w Warszawie. Od roku 1994 pracuje w Centrum Onkologii w Warszawie gdzie był min. kierownikiem bloku operacyjnego i Naczelnym Chirurgiem Centrum. Od roku 2004 jest kierownikiem Oddziału Chirurgii Kliniki Onkologicznej Centrum Onkologii w szpitalu przy ul. Wawelskiej. Mimo, że od ponad 20 lat zajmuje się głównie onkologią, to doktoryzował się w zakresie chirurgii naczyniowej (transplantacja zastawek żylnych w przewlekłej niewydolności żylnej). Od wielu lat poza onkologią zajmuje się leczeniem żylaków, obliteracją „pajączków”. Jest specjalistą chirurgii ogólnej i onkologicznej. Był stypendystą British Council w klinikach chirurgii naczyniowej i endokrynologicznej w Newcastle i w Bristol w Wielkiej Brytanii. Poza operacjami w zakresie chirurgii onkologicznej i endokrynologicznej (nowotwory układu pokarmowego, nadnerczy, tarczycy, przytarczyc) wykonuje operacje przepuklin, żylaków, proktologiczne.

Przykładowe opinie z portalu znanylekarz.pl (link do opinii >> LINK)

Zapisy pod nr tel. 728 840 465

Powrót do listy