Przeszczep tłuszczu (lipotransfer)
Wraz z wiekiem czy też w następstwie chorób/wypadków, niektórym miejscom ciała lub twarzy może brakować objętości i kształtu. Doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku jest przeszczep tłuszczu (tzw. lipotransfer) lub wypełnianie tłuszczem (lipofilling) z wykorzystaniem różnych metod – np. metody Puregraft. Sam lipotransfer bowiem wiąże się zwykle z ok. 30-40 % utratą objętości przeszczepianej tkanki tłuszczowej we wczesnym okresie pooperacyjnym. Wykorzystanie systemów przetwarzania tkanki tłuszczowej (tj. Puregraft i inne) pozwala na większą przewidywalność i trwałość efektu.
Przed operacją:
Przed przeszczepem tłuszczu niezbędna jest konsultacja, podczas której pacjent/-ka przedstawia swoje oczekiwania. Jeśli kwalifikuje się do zabiegu, omawia się także skąd będzie pobranie tkanki tłuszczowej (konieczne są zatem jej nadmiary).Ważne jest, aby pacjent posiadał depozyty tłuszczowe, skąd tkankę tłuszczową można pobrać do przeszczepu. Przed samą operacją należy wykonać szereg badań – do znieczulenia dożylnego.
Proszę pamiętać o EKG (pacjenci powyżej 40 r. życia) oraz o USG piersi (w przypadku przeszczepu tłuszczu w piersi), które jest niezbędne do wykonania tego zabiegu.
Rodzaj znieczulenia:
Miejscowe lub dożylne.
Czas trwania operacji:
Ok. 2 – 3 godzin
Przebieg operacji:
W celu wykonania przeszczepu tłuszczu pobiera się tkankę tłuszczową z ustalonego miejsca, przygotowuje ją do przeszczepu za pomocą systemu Puregraft lub innego (zależnie od potrzeb). Następnie implantuje się tłuszcz w wybraną część ciała. W związku z tym, że ok. 30-40 % przeszczepionej tkanki tłuszczowej zanika, wykonujemy nadkorekcję, czyli celowe, nadmierne zwiększenie objętośći. Objętość ta zmniejsza się po okresie 4-6 tygodni.
Zalecenia pooperacyjne:
Po przeszczepie tłuszczu zaleca się noszenie ubranka uciskowego w miejscu pobrania tkanki tłuszczowej bez przerwy przez okres tygodnia i jak najczęściej przez okres miesiąca. Pierwsza kąpiel w miejscu operowanym możliwa 2 dni po zakończeniu wycieku z ranek po pobraniu tłuszczu. Najczęściej jest to 4. lub 5. doba po zabiegu.
Dodatkowo zalecane są masaże okolicy po pobraniu tłuszczu (rozpocząć można najwcześniej od 7.-10. doby). Należy zastosować co najmniej 10 masaży (endermologia) przez 5-6 tygodni (1-2 masaże/tydzień maximum). Równolegle zaleca się także karboksyterapię, która poprawi ukrwienie i metabolizm skóry.
Siniaki po przeszczepie tłuszczu, w miejscu podania, mogą utrzymywać się ok. 2-3 tygodni. Absolutnie nie należy masować, gnieść, ani uciskać miejsca operowanego (tj. tego, w które przeszczepiono tłuszcz). Można stosować maść Arcalen przyspieszającą wchłanianie siniaków i/lub kosmeceutyki firmy Cebelia wspomagające gojenie – redukujące obrzęki i zasinienia.
Czas rekonwalescencji:
Ostateczny wynik po zabiegu przeszczepu tłuszczu widoczny jest po 3 miesiącach.
Umów się na wizytę:
– znanylekarz.pl – http://bit.ly/RezerwacjaWizyt
– telefonicznie – tel. 728 840 465
– osobiście – Klinika Dr Witwicki, ul. Francuska 42, 03-906 Warszawa (Saska Kępa)