Natychmiastowa rekonstrukcja po amputacji piersi

Zabieg polega na usunięciu gruczołu piersiowego z pozostawieniem skóry, wprowadzeniu implantu piersiowego w lożę wytworzoną pod mięśniami klatki piersiowej. Do zabiegu możemy stosować także siatki ADM lub inne celem poprawy funkcjonalnego i kosmetycznego wyniku rekonstrukcji piersi.

Wskazania:

  • u nosicielek genu powodującego znaczne ryzyko wystąpienia raka piersi.

Na czym polega zabieg profilaktycznej mastektomii?

Przed operacją:

Wskazana jest konsultacja z chirurgiem onkologiem i chirurgiem plastykiem, podczas której lekarze ustalają optymalne postępowanie, odpowiadają na wszystkie nurtujące pacjentkę pytania, omawiają szczegóły zabiegu. Na konsultację należy przyjść z aktualnym USG piersi i wcześniejszymi badaniami dotyczącymi schorzenia, w tym wynikami badań dotyczących obciążenia genetycznego rakiem piersi. Przed samym zabiegiem należy wykonać szereg badań do operacji w tym EKG (dla pacjentek powyżej 40 r. życia). Ponadto przez min. 10 dni przed zabiegiem nie można przyjmować środków rozrzedzających krew (np. aspiryna), nie należy planować daty wykonania zabiegu na wypadającą tuż przed miesiączką.

Ogólne zalecenia żywieniowe dietetyka przed zabiegiem:

W celu lepszego przygotowania do zabiegu warto zastosować się również do zaleceń żywieniowych. Dieta przed zabiegiem nie może być restrykcyjna, gdyż niedobór białka utrudnia gojenie się ran pooperacyjnych. Warto jednak wprowadzić pewne modyfikacje. Dieta powinna być lekkostrawna, a produkty tłuste i wzdymające powinny być wyeliminowane. Należy zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu. Warto zwrócić uwagę na preparaty, które mogą powodować nadmierne krwawienie np. preparaty z witaminą E, ginkofar oraz leki zawierające kwas acetylosalicylowy (aspiryna i jej pochodne).  Także chili, cayenne, czosnek, imbir, szafran, cebula, seler i chrzan mogą zwiększać ryzyko krwawienia.

Rodzaj znieczulenia:

Ogólne.

Czas trwania operacji:

Od 3 do 5 godzin.

Przebieg operacji:  

Usuwa się gruczoł piersiowy z pozostawieniem skóry. Wytwarza się lożę pod mięśniami klatki piersiowej, w którą wprowadza się ekspander lub ekspanderoprotezę.

Ewentualnie w kolejnym zabiegu, istnieje możliwość, w razie potrzeby poprawy kształtu lub objętości piersi, doszczepienia pobranej z innego miejsca tkanki tłuszczowej.

Pobyt w klinice:

1 doba

Zalecenia pooperacyjne:

Oszczędzający tryb życia. Noszenie opatrunku. Kontrola nie rzadziej niż co tydzień, w pierwszych 2 tygodniach częściej. Stosowanie maści i opatrunków na blizny.

Czas rekonwalescencji:

Od 3 do 4 tygodni.

Więcej informacji nt. rekonstrukcji piersi znajdą Państwo na stronie www.piersi.info.pl w zakładce Rekonstrukcja piersi.

Ogólne zalecenia żywieniowe dietetyka po zabiegu:

Dieta po operacji jest niezwykle istotna, a jej odpowiednie zbilansowanie zapewnia  podaż składników niezbędnych do prawidłowego gojenia ran. Potrawy powinny być tak przygotowane, aby były lekkostrawne, a składniki odżywcze dobrze przyswajalne.  Codzienny jadłospis musi uwzględniać produkty będące źródłem pełnowartościowego białka. Również cynk, żelazo i witaminy odgrywają istotną rolę w procesie rekonwalescencji i należy zwrócić uwagę na ich odpowiednią podaż w diecie.  Spożycie produktów bogatych w błonnik zapobiega zaparciom, które mogą pojawić się po operacji. Należy unikać także produktów takich jak: czekolada, herbata, kawa, słodycze, dania mączne, ponieważ spowalniają motorykę jelit. Chcesz dowiedzieć się więcej? Jesteś zainteresowana ułożeniem indywidualnego planu żywieniowego? Zapoznaj się z ofertą naszego dietetyka - kliknij TUTAJ

Powrót do listy