Rekonstrukcja piersi ekspanderoprotezą
Rekonstrukcja piersi ekspanderoprotezą pozwala na zrekonstruowanie piersi w jednym zabiegu operacyjnym.
Wskazania do zabiegu:
- brak piersi po amputacji piersi z powodu nowotworu,
- niedorozwój piersi z powodu choroby,
- pochorobowe i pooperacyjne zniekształcenia piersi.
Przed operacją:
Przed zabiegiem rekonstrukcji piersi wskazana jest konsultacja z chirurgiem plastykiem, podczas której lekarz specjalista odpowiada na wszystkie nurtujące pacjentkę pytania, omawia szczegóły zabiegu. Na konsultację należy przyjść z aktualnym USG piersi i wcześniejszymi badaniami dotyczącymi miejsca operowanego. Przed samym zabiegiem należy wykonać szereg badań do operacji w tym EKG (dla pacjentek powyżej 40 r. życia). Ponadto przez min. 10 dni przed zabiegiem nie można przyjmować środków rozrzedzających krew (np. aspiryna), nie należy planować daty wykonania zabiegu na wypadającą tuż przed miesiączką.
Ogólne zalecenia żywieniowe dietetyka przed zabiegiem:
W celu lepszego przygotowania do zabiegu rekonstrukcji piersi warto zastosować się również do zaleceń żywieniowych. Dieta przed zabiegiem nie może być restrykcyjna, gdyż niedobór białka utrudnia gojenie się ran pooperacyjnych. Warto jednak wprowadzić pewne modyfikacje. Dieta powinna być lekkostrawna, a produkty tłuste i wzdymające powinny być wyeliminowane. Należy zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu. Warto zwrócić uwagę na preparaty, które mogą powodować nadmierne krwawienie np. preparaty z witaminą E, ginkofar oraz leki zawierające kwas acetylosalicylowy (aspiryna i jej pochodne). Także chili, cayenne, czosnek, imbir, szafran, cebula, seler i chrzan mogą zwiększać ryzyko krwawienia.
Rodzaj znieczulenia:
Ogólne.
Czas trwania operacji rekonstrukcji piersi:
W zależności od metody – od 1,5 do 4 godzin.
Przebieg operacji:
Rekonstrukcję piersi z użyciem ekspanderoprotezy polega na wprowadzeniu implantu, który początkowo służy jako ekspander i rozciąga skórę. Po uzyskaniu optymalnego rezultatu staje się docelową protezą.
Pobyt w klinice:
Od 2 do 5 dni
Zalecenia pooperacyjne:
Oszczędzający tryb życia. Noszenie bielizny – biustonosza. Kontrole celem dopełniania ekspandera lub do całkowitego zagojenia (3 – 4 razy po operacji). Przy użyciu implantów stosunkowo trudne osiągnięcie całkowitego podobieństwa do piersi zdrowej (brak opadania piersi rekonstruowanej). Zalecane stosowanie maści na blizny.
Czas rekonwalescencji:
Od 3 do 8 tygodni w zależności od metody.
Ogólne zalecenia żywieniowe dietetyka po zabiegu:
Dieta po operacji jest niezwykle istotna, a jej odpowiednie zbilansowanie zapewnia podaż składników niezbędnych do prawidłowego gojenia ran. Potrawy powinny być tak przygotowane, aby były lekkostrawne, a składniki odżywcze dobrze przyswajalne. Codzienny jadłospis musi uwzględniać produkty będące źródłem pełnowartościowego białka. Również cynk, żelazo i witaminy odgrywają istotną rolę w procesie rekonwalescencji i należy zwrócić uwagę na ich odpowiednią podaż w diecie. Spożycie produktów bogatych w błonnik zapobiega zaparciom, które mogą pojawić się po operacji. Należy unikać także produktów takich jak: czekolada, herbata, kawa, słodycze, dania mączne, ponieważ spowalniają motorykę jelit.
Przykładowe efekty rekonstrukcji piersi:
Rekonstrukcja piersi – inne metody:
- z użyciem ekspandera wymienianego po okresie ok. 6 miesięcy w drugiej operacji na protezę stałą (ekspander służy do rozciągnięcia tkanek i przygotowania ich do wszczepienia protezy)
- u chorych po przebytych naświetlaniach lub z bardzo złą blizną można zastosować tkanki własne z pleców (mięsień najszerszu grzbietu z wyspą skórną) i eskpanderoprotezę lub protezę w zależności od wielkości zdrowej piersi
- z użyciem tylko tkanek własnych (pobranie płata z okolicy podbrzusza, między pępkiem a spojeniem łonowym, i wytworzenie z niego piersi) – operacja dwuetapowa. W pierwszym etapie nacięcie płata, w drugim etapie operacja zasadnicza. Powstaje efekt plastyki powłok brzusznych i bardziej naturalna pierś.
Więcej informacji na temat profilaktycznej mastektomii w poniższym materiale:
Pytaj i czuj się bezpieczna w onkologii – Wywiad z ekspertem Dr n.med. Tadeusz Witwicki
Umów się na wizytę:
– znanylekarz.pl – http://bit.ly/RezerwacjaWizyt
– telefonicznie – tel. 728 840 465
– osobiście – Klinika Dr Witwicki, ul. Francuska 42, 03-906 Warszawa (Saska Kępa)