Plastyka odstających uszu

Plastyka odstających uszu jest zabiegiem małoinwazyjnym, nie pozostawiającym widocznych blizn, korygującym bardzo widoczną wadę budowy małżowin usznych. Dzięki korekcie uszu można pozbyć się niekorzystnego wyglądu, a co za tym idzie, poprawić samoocenę. Do zabiegu kwalifikują się już nawet dzieci od 7. roku życia, mające poczucie wady i chcące się jej pozbyć.

Wskazania:

  • Odbiegające od normy estetycznej odstawanie małżowin usznych.

Przed operacją:

Niezbędna jest konsultacja, podczas której pacjent/ka jest informowany/-a o koniecznych cięciach, bliznach a także o przewidywanym efekcie. Podejmowana jest decyzja czy nie ma konieczności zmniejszenia małżowiny usznej jak i usunięcia dodatkowych zniekształceń.

Badania - grupa krwi, morfologia, układ krzepnięcia.

Rodzaj znieczulenia:

Miejscowe, niekiedy obecność rodzica na sali ma dodatni wpływ na młodego pacjenta.

Czas trwania operacji:

1 - 1,5 godziny.

Przebieg operacji:

Z cięcia na tylnej powierzchni małżowiny usuwa się nadmiar skóry i dokonuje koniecznych nacięć i wycięć w obrębie chrząstki małżowiny usznej. Wykonuje się kontrolę krwawienia. Zakłada się szwy modelujące kształt ucha i szwy na skórę. Założenie miękkiego opatrunku kończy zabieg.

Zalecenia pooperacyjne:

Zakaz spania na uszach w pierwszych dobach pooperacyjnych. Zdjęcie szwów odbywa się w 7. dobie. Należy nosić opaskę elastyczną przytrzymującą uszy na noc przez 6 tygodni. Zaleca się ostrożne zakładanie odzieży mogącej szarpnąć operowaną małżowinę uszną (golfy, t-shirty z małym otworem na głowę). Powrót do pracy możliwy po tygodniu. Zasinienia i obrzęk uszu mogą utrzymywać się przez 2-3 tygodnie.

Pełna lista zaleceń do wydrukowania znajduje się TUTAJ (proszę kliknąć).

Czas rekonwalescencji:

Efekt końcowy widoczny po 6 tygodniach.

Powrót do listy Galeria zdjęć