Oprócz zabiegów rekonstrukcyjnych lub korekcji wad wrodzonych, blizn pooperacyjnych czy zabiegów ze wskazań zdrowotnych, plastykę odstających uszu wykonujemy bodajże jako jedyny zabieg estetyczny u małoletnich pacjentów. Jest to operacja, która często zmienia życie młodego (i dużego oczywiście też) człowieka. Kiedy można zacząć rozważać taką operację?
W naszej klinice zwykle „wyznacznikiem” gotowości do zabiegu osoby w wieku szkolnym do poddania się zabiegowi korekcji uszu jest odpowiedź na pytanie czy dziecko skarży się na niedogodności związane z odstającymi uszami (np. uwagi kolegów w szkole) oraz to czy bez przeszkód będzie w stanie poddać się zabiegowi w znieczuleniu miejscowym.
Zazwyczaj najlepiej poczekać do momentu, aż młoda osoba sama zgłosi rodzicowi lub opiekunowi zagadnienie odstających uszu – wtedy można to traktować jako sygnał, że ten małoinwazyjny zabieg pomoże w odzyskaniu pewności siebie, być może rozwiąże znaczący problem.
Oczywiście plastyce odstających uszu poddają się osoby w różnym wieku – także, a może przede wszystkim dorośli, którym przeszkadza wygląd uszu, nie chcą już tuszować ich fryzurą etc.
Poniżej kilka istotnych informacji nt. zabiegu:
- plastykę uszu wykonuje się w znieczuleniu miejscowym
- należy zaplanować odpowiedni urlop (przerwę w szkole) – po zabiegu nosi się widoczny opatrunek
- we wczesnym okresie pooperacyjnym należy unikać aktywności-sportów, które mogą urazić uszy i wpłynąć na efekt pozabiegowy
- przez 6 tygodni na noc należy zakładać modelującą opaskę na uszy
W związku z tym, że część zabiegów odbywa się podczas wakacji, zwracamy uwagę, że po plastyce uszu należy odczekać ok. 6-8 tygodni do czasu korzystania z kąpieli wodnych (w wodzie słonej lub słodkiej).
Jest to minimalnie inwazyjny zabieg, który potrafi naprawdę wiele zmienić – pacjentki w końcu mogą czuć się pewnie w spiętych w kok czy kucyk włosach, a pacjenci pozwolić sobie na krótsze strzyżenie.
Galerię przed/po obejrzeć można tutaj >> http://bit.ly/DrWitwickiGaleriaUszy